Pininfarina

Pininfarina spa je e talianska firma zaoberajúca sa dizajnom automobilov a výrobcami automobilov so sídlom v Cambiano v Turíne v Taliansku . Založil ju Battista „Pinin“ Farina v roku 1930. Dňa 14. decembra 2015 získala skupina Mahindra Group spoločnosť Pininfarina SpA za zhruba 168 miliónov EUR.

Pininfarina je zastúpená širokou škálou výrobcov automobilov na navrhovanie vozidiel. Medzi tieto firmy patrili dlhoroční zákazníci, ako sú Ferrari , Alfa Romeo , Peugeot , Fiat , GM , Lancia a Maserati , do rozvíjajúcich sa spoločností na ázijskom trhu s čínskymi výrobcami ako AviChina, Chery , Changfeng , Brilliance , JAC a VinFast vo Vietname. a kórejskí výrobcovia Daewoo a Hyundai .

Od 80. rokov Pininfarina tiež navrhovala vysokorýchlostné vlaky, autobusy, električky, železničné koľajové vozidlá, automatizované ľahké železničné vozne, nákladné autá, jachty, lietadlá a súkromné ​​prúdové lietadlá. Od roku 1986, kedy vznikla spoločnosť „Pininfarina Extra“, konzultovala priemyselný dizajn, interiérový dizajn, architektúru a grafický dizajn.

Pininfarinu viedol Battistov syn Sergio Pininfarina do roku 2001, potom jeho vnuk Andrea Pininfarina až do jeho smrti v roku 2008. Po Andreinej smrti bol do funkcie generálneho riaditeľa menovaný jeho mladší brat Paolo Pininfarina. 

 

Kontakt

fiatcoupe sk/Cz Facebook Group

FiatCoupe Cz/Sk
+421911 933 022 Tibrik93@gmail.com